Kliknij by zobaczyć nasz profil na Facebooku

 

 

 

Zarząd Oczyszczania Miasta

Aktualności

2024-04-10

Porządki – regularnie i na mokro aż do jesieni

Regularnie i z użyciem wody – tak dbamy na co dzień o czystość stolicy. Od wiosny do jesieni na mokro będziemy sprzątać ulice, chodniki, przystanki, kosze i przejścia podziemne.

Wiosna to czas, kiedy służby oczyszczania wracają do systematycznych porządków. Regularnie aż do jesieni będziemy sprzątać tereny, z których korzystają setki tysięcy warszawiaków. Efektem codziennego dbania o czystość chodników, przystanków i ulic, jest nie tylko wysoki poziom estetyki przestrzeni publicznej, ale też podnoszenie bezpieczeństwa pieszych, pasażerów komunikacji miejskiej i użytkowników dróg.

Zamiatarki i zmywarki sprzątają jezdnie

Po gruntownym wyczyszczeniu dróg po zimowej przerwie dla tych prac, od kwietnia rozpoczęliśmy regularne zamiatanie i mycie 1300 km warszawskich ulic. Specjalnym serwisem obejmujemy również torowiska tramwajowe. Już przy zamiataniu szczotki zraszamy wodą, dzięki czemu ograniczane jest wzbijanie pyłów, co korzystnie wpływa na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. Każdego tygodnia prace realizuje 30 zamiatarek i zmywarek. Porządki będą systematycznie prowadzone do jesieni, a w planie mamy powtórzenie ich na jezdniach 34 razy, a na torowiskach 75 razy. Tak jak w minionych latach, tak i w tym roku przeprowadzimy akcję odzyskiwania wody z miejskich basenów. Zamiast trafić do kanalizacji, użyjemy jej do sprzątania dróg. W ciągu 4 takich akcji pływalnie oddały w sumie 9 mln litrów wody.

Zamiatarka zamiata ulicę, noc, w tle przejście dla pieszych, wieżowiec i blok
Każda ulica sprzątana jest przynajmniej raz w tygodniu

Szorowarki czyszczą chodniki

Wspomagamy zarządców odpowiedzialnych za czystość najbardziej reprezentacyjnych terenów stolicy. Ekipy porządkowe regularnie czyszczą, przy użyciu szorowarek i myjek ciśnieniowych, chodniki Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu, Świętokrzyskiej i Placu Pięciu Rogów. Takich sprzątań może odbyć się w tym roku niemal 90.

Szorowarka myje chodnik, w tle wejście do metra, ulica, budynki biurowe
Szorowarki pracują m.in. na chodnikach na Świętokrzyskiej

Woda pod ciśnieniem do mycia przystanków

Stałym czyszczeniem obejmujemy 1300 wiat. Wodą pod ciśnieniem usuwamy brud ze szklanych ścian i dachów, słupków, gablot z rozkładami i ławek. Tego rodzaju porządki prowadzimy na przystankach średnio 4 razy, a w miejscach, gdzie jest najwięcej pasażerów, nawet 8 razy. Kompleksowym sprzątaniem obejmujemy również pętlę przy Dworcu Centralnym, której mycie zlecamy kilka razy w roku.

Pracownik firmy porządkowej myje ławkę na przystanku, do porządków używa myjki ciśnieniowej
Mycie przystanków obejmuje szyby, zadaszenia i ławki

Pseudograffiti bez szans

Walka z wandalizmem, to osobny rodzaj prac służb oczyszczania i dotyczy przystanków oraz koszy na śmieci. Już w tym roku z pseudograffiti oczyściliśmy 620 wiat. Budżet pozwoli też usunąć bazgroły z 1000 koszy. Tymi działaniami od lat wpisujemy się w stołeczną akcję #stopbazgrołom, której celem jest walka z oszpeceniem przestrzeni publicznej. Miejsca do umycia wskazują kontrolerzy ZOM, którzy codziennie monitorują czystość stolicy. Mieszkańcy również mogą to zgłaszać przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Pomazany betonowy kosz na chodniku, pracownik firmy porządkowej myje go z użyciem myjki cośnieniowej
Strumień wody pod ciśnieniem dociera w trudno dostępne miejsca chropowatej powierzchni kosza

Oczyszczone przejścia

Wody pod ciśnieniem używamy także do sprzątania 13 przejść podziemnych znajdujących się np. przy Cytadeli, Centrum Nauki Kopernik czy Rondzie Zesłańców Syberyjskich. Takie porządki dotyczą ponadto przejść w wieżycach mostu Poniatowskiego. Najpierw chodniki w tych miejscach zamiatamy, a następnie myjemy razem ze schodami i barierkami. Do jesieni planujemy wyczyścić je 113 razy.

Dwóch mężczyzn myjkami ciśnieniowymi czyści chodnik przejścia podziemnego
Przejścia podziemne są regularnie myte od wiosny do jesieni

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Utrzymanie porządku to w stolicy zadanie wielu zarządców. Za czystość, oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta, odpowiadają również urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, a także administratorzy i zarządcy nieruchomości.


strona do druku

Kontakt

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Pracujemy od poniedziałku do piątku 
w godz. 7.30 - 15.30

        Dane do faktury

Nabywca: Miasto Stołeczne Warszawa
Plac Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
NIP: 525-22-48-481

Odbiorca i płatnik (do wpisania w uwagach):
Zarząd Oczyszczania Miasta
Al. Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa

Centrala:
tel.  (22) 277 04 00

Sekretariat:
tel.  (22) 277 04 70
        (22) 277 04 99
fax: (22) 277 04 69

CAŁODOBOWO:

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115