Warszawa 28.10.2008r.
Informacja prasowa
ORYGINAŁY NA STOŁECZNYCH ULICACH

Egzotyczne drzewa na warszawskich zieleńcach. Ciekawostki botaniczne wprowadzone do miejskich nasadzeń dobrze się u nas czują i dodają stolicy uroku.

Wśród znanych gatunków drzew, jakie Zarząd Oczyszczania Miasta sadzi i pielęgnuje w Warszawie takich jak klony, lipy czy dęby, spotkać można i takie o egotycznych nazwach i pochodzeniu.

I tak na np. ul. Międzyparkowej i Stawki spotkać można miłorząb japoński - znany w farmacji jako Gingko biloba, czyli recepta na młodość. Ma liście o ciekawym kształcie wachlarza, jesienią przebarwiają się one na jaskrawożółty kolor. Długo ich nie gubi. Liście miłorzęba potrafią utrzymać się do ujemnych temperatur. Miłorząb jest bardzo odporny na mróz. Jest rośliną długo żyjącą, właściwie nie choruje, nie gromadzi toksyn, nie lubią go szkodniki. Stąd miłorzęby polecane są szczególnie do takich warunków jakie mamy w Warszawie. W tym roku 10 miłorzębów japońskich posadzonych zostanie np. na ul. Mokotowskiej i Przy Agorze.

Wiśnia Kanzan - zwana wiśnią japońską jest jednym z najładniej i bardzo obficie kwitnących przez kwiecień i maj drzew. Ciemnoróżowe, różowe i białoróżowe gęste kwiaty pojawiają się zanim wyrosną liście. Roztacza wokół delikatny zapach. Odmiany sadzone w Warszawie nie owocują. W tym roku wiśnie sadzone są np. przy ul. Światowida w Białołęce - 20 szt. czy na ul. Popiełuszki.

Z kolei na ul. Kopińskiej rosną glediczje. Dla tych drzew charakterystyczne są dekoracyjne strąki, które nie opadają i utrzymują się przez zimę. Wiosną kwitną małymi zielonkawożółtymi pachnącymi kwiatami. Mają małe wymagania co do gleby i m. in. dlatego polecane są do nasadzeń miejskich. Dodatkowo szybko rosną, są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury i mróz. W listopadzie dosadzana będą także na ul. Kopińskiej.

Tulipanowiec - to kolejne oryginalnej urody drzewo o charakterze dekoracyjnym, jakie w ostatnim czasie wprowadzone zostało do miejskich nasadzeń. Szczególnie uroczy jest gdy kwitnie oraz jesienią. Zakwita w okresie dojrzałym dużymi kwiatami podobnymi do tulipanów, żółtawo-zielonymi. Jesienią z kolei ma złocistożółte liście, niekiedy nawet pomarańczowe. Obserwujemy, że drzewo dobrze czuje się w Warszawie. Sprawdził się już na Bielanach oraz w Białołęce. W listopadzie nowe tulipanowce dosadzone będą przy ul. Dorodnej - 10 szt.

Bardzo uroczym - szczególnie wiosną - drzewem jest też grusza odmiany Chanticleer. Sadzimy ją w stolicy ze względu na walory dekoracyjne. Jest atrakcją wiosny, na przełomie kwietnia i maja zanim rozwiną się liście, obficie kwitnie na biało. Liście z kolei ma jakby skórzaste, ładnie błyszczące i niezwykle efektowne jesienią, kiedy zmieniają barwę na szkarłatną i purpurową. To drzewko owocuje malutkimi (średnica do 1 cm) owocami. Są one niejadalne dla ludzi, ale za to chętnie zjadane przez ptaki. Grusza tej odmiany jest względnie odporna na zanieczyszczenie powietrza i właściwie omijana przez szkodniki. Jesienią kilkanaście grusz ozdobnych posadzonych zostanie na ul. Grochowskiej i Pl. Politechniki.

Koniecznie wspomnieć trzeba też o platanie , który bardzo dobrze przyjął się w Warszawie. Sprawdził się np. na ul. Świętokrzyskiej, Wołoskiej, Kasprzaka czy Wolskiej. Dobrze znosi niską wilgotność powietrza i wysokie temperatury letnie, a także znaczne zanieczyszczenie powietrza pyłami i dymami. Jest to duże drzewo o szerokiej, rozłożystej koronie. Ma bardzo ciekawą korę na pniu i gałęziach - jasno żółtoszarą, jakby łuszcząca się i schodzącą obficie cienkimi, dużymi płatami. Charakterystyczne są też jego owoce - przypominające owłosione orzeszki, zebrane w gęste kule. W tym roku platany sadzone będą w al. Niepodległości, na ul. Warszawskiej, 17 Stycznia, Wołoskiej, Wrocławskiej, Kasprzaka i Dolinie Służewieckiej.

Zarząd Oczyszczania Miasta posadzi w tym roku w sumie 64 041 szt. roślin, w tym obok krzewów i bylin - 1041 szt. drzew. Obsadzeniami objętych jest 1300 ha terenów zielonych wzdłuż dróg którymi kursuje komunikacja miejska. Koszt tegorocznych nasadzeń to 825 tys. zł.

Iwona Fryczyńska
Rzecznik prasowy Zarządu Oczyszczania Miasta
0 22 522 40 67/ 602 356 591

Kontakt | O nas | Biuro prasowe
Copyright Zarząd Oczyszczania Miasta 2008